AGH Hakkında:
Avrupa Gönüllü Hizmeti, istenilen bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dahilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (%5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti 17-30 yaş arasındaki tüm gençlere açıktır. Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği’nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alırlar.

 

AGH İÇİN ATMANIZ GEREKEN ADIMLAR!

1- http://europa.eu/youth/evs_database sitesine girip yanına da İngilizce bilen bir arkadaşını alıp projeleri inceleyebilirsin. Üstteki arama motorunda “country” bölümüne gönüllü hizmet yapmak istediğin ülkeyi seçmelisin (örneğin France). Sonra yine “Submit Query” butonuna basmalısın. H, S ve C harflerinden H, harfinin olduğu kuruluşlarla temasa geçmelisin.

2- Çok güzel projeler buldun! Bulduğun projeleri bize yollayabilirsin.

3- İngilizce öz geçmişimi hazırlamalı ve neden Avrupa Gönüllü hizmeti yapmak istediğini, kişisel özelliklerini, Avrupa Gönüllü Hizmetinin sana ne kazandıracağını anlatan bir sayfalık motivasyon mektubu yazmalısın. Aşağıda linkini paylaşıyor olduğum sayfalardan motivasyon mektubu nasıl hazırlanır ve hazırlarken nelere dikkat etmen gerekir sorularının yanıtını bulabilirsin: http://goo.gl/ureUHj http://goo.gl/f7jCTd Aynı şekilde; Europass CV hazırlamak için www.europass.gov.tr adresini ziyaret etmeli ve burada CV’nizi çevirim içi olarak hazırlamalısın.

4- Özgeçmiş ve motivasyon mektubunu ev sahibi kuruluşlara yollamalısın. Bunu yaparken bir gönderen kuruluşun olduğunu söylemeyi unutma! Alternatif: Vakfımızın web sitesi (www.turkiyeavrupavakfi.org) ve Facebook adresinden (https://www.facebook.com/tavgenclikcalismalari) şu an sana uygun bir AGH projesi olup olmadığına bakabilirsin. Uygun bir proje olması durumunda, çağrıda yazan şekliyle başvurunu gerçekleştirebilirsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit