Youthful and Powerful

”Youthful and Powerful” is an EVS Project which will be implemented with short term 30 volunteers between 01 November 2017 and 01 November 2019.

With this project we would like to increase the mobility opportunities of young people through involving them to EVS process. That’s why we aimed to include the young people with fewer opportunities to our project to increase the participation of young people with fewer opportunities in international youth projects.

The objectives of project:

– Strengthening the young people in Turkey

– To improve young people’s ability to perform activities in international level

– Providing competences for young people to increase the participation in CSOs in the regions

– Improving the quality of youth work in Turkey particularly Southeastern and Eastern Anatolia

The target group of the project is disadvantaged young people aged 18-30 who lives in Turkey. In the end of the project, it is expected that these young people will be socially and culturally developed and their employability will be increased.

Turkey Europe Foundation/Türkiye Avrupa Vakfı (TAV) will be coordinating and sending organisation.
The hosting organisations are:

EVEC from Macedonia
Inpro from Poland
Kobiety from Poland
Geoclube from Portugal
Multisport from Romania
Xeracion from Spain

Kamuoyuna Önemli Duyuru

 

TAV-Türkiye Avrupa Vakfı’nın adı ve logosu kullanılarak kurumumuza ait olmayan numaralar ve e-posta hesapları üzerinden bazı kişilere karşılıksız burs kazandıklarına dair mesajlar gönderildiği, kimlik, adres ve banka bilgilerinin istenilmekte olduğu, bu kişilerin teyit amaçlı kurumumuza ulaşması nedeniyle tespit etmiş bulunmaktayız.

Türkiye Avrupa Vakfı’ nın herhangi bir burs programı bulunmamaktadır. Tarafınıza iletilen karşılıksız burs mesajlarının ve e-postaların vakfımız ile hiçbir ilgisi yoktur.

Kurumumuzun adı ve logosu kullanılarak çeşitli numaralardan ve e-posta adreslerinden gelen “burs kazandınız” mesajlarına itibar etmemenizi ve kişisel bilgilerinizi paylaşmamanızı önemle rica ediyoruz.

Vakfımız tarafından konu ile ilgili yasal süreç başlatılmıştır.

Türkiye Avrupa Vakfı yönetim politikası ve ilkeleri gereğince bütün duyuru, faaliyet ve projelerini sadece resmî web sitesi www.turkiyeavrupavakfi.org ve sosyal medya hesapları Twitter: @TRAvrupaVakfi, Instagram: @turkiyeavrupavakfi, Facebook: @turkiyeavrupavakfi, Linkedin: @türkiye-avrupa-vakfı üzerinden duyurmaktadır.

Yukarıda belirtilen iletişim kanalları hariç kurumumuzun adı ve logosu kullanılarak sizlere iletilen, SMS, whatsapp mesajları, e-posta, telefon numarası, ekran görüntüsü ve benzeri tüm detayları bilgi@turkiyeavrupavakfi.org e-posta adresine iletmenizi rica ediyoruz.

Karşılıksız burs kazandığına ilişkin bilgiyi teyit etmek için vakfımıza ulaşan kişilere teşekkür ediyor ve vakfımız ile irtibata geçmemiş kişilerin mağdur olmamalarını diliyoruz.

Kamuoyunun bilgisine arz ederiz.

Saygılarımızla,